class Schedule

 

MONDAY

 

Studio 1

Studio 2

Studio 3

5:45-6:30

Gr. 4 Tap Choreo

4:00-5:30

Advanced Foundation Ballet

4:45-5:45

Inter 1 Jazz

6:30-7:30

Pre-Inter Lyrical

5:30-6:30

Gr. 3 Ballet

5:45-6:30

Elementary/ Advanced Tap Exam

7:30-8:15

Pre-Inter Hip Hop

6:30-7:45

Gr. 5 Ballet

6:30-7:30

Inter 2 Jazz

8:15-9:15

19+ Adv Tap

7:45-9:15

Inter Ballet

7:45-8:30

Pre-Inter 3 Hip Hop

9:15-10:00

Adult Tap

9:15-10:15

Inter 1 Hip Hop

8:30-9:15

Inter Progressions

       

9:15-10:15

Inter 2 Hip Hop

             

 

TUESDAY

 

Studio 1

Studio 2

Studio 3

5:45-6:30

Gr. 4 Tap Exam

5:30-6:30

Junior 2 Jazz

6:30-7:15

Junior 1/2 Tap

6:30-7:30

Junior 2/3 Jazz

6:30-7:15

Junior 2 Hip Hop

7:15-8:30

Pre-Inter 3 Jazz

7:30-8:15

Gr. 1 Tap Exam

7:15-7:45

Pre-Inter 2 Jazz

8:30-9:30

Adult Lyrical

8:15-9:00

Pre-Inter 2 Hip Hop

7:45-8:30

Adult Advanced Hip Hop

9:30-10:30

19+ Adv Hip Hop

9:00-9:45

Pre-Inter 2 Street Jazz

8:30-9:30

Pre-Inter 3 Lyrical

   
 
             

 

WEDNESDAY

Studio 1

Studio 2

Studio 3

5:30-6:15

Beginner Tap

5:30-6:00

Tiny Hip Hop

5:30-6:15

Junior Musical Theatre

6:15-7:00

Beginner Jazz

6:00-7:00

Pre-Inter Jazz

6:15-7:00

Junior 1 Jazz

7:00-7:45

Beginner Karate

7:00-7:45

Pre-Inter Musical Theatre

7:00-7:45

Junior 1 Tap

7:45-8:30

Intermediate Karate

7:45-8:45

Inter Musical Theatre

7:45-8:30

Pre-Inter 2 Tap

8:30-9:30

Advanced Karate

8:45-9:30

Inter Breakdancing

8:30-9:30

Adult Contemporary

       

9:30-10:15

Waacking

 

THURSDAY

 

Studio 1

Studio 2

Studio 3

5:45-6:30

Junior 2 Tap

5:30-6:15

Gr. 2 Ballet

5:30-6:15

Advanced Stretch

 

6:30-7:15

Junior 2/3 Tap

6:15-7:15

Pre-Inter 3 Modern

6:15-7:00

Advanced Progressions

 

7:15-8:00

Junior 2/3 Hip Hop

7:15-8:00

Adult Ballet

7:00-8:00

Inter Contemp/ Lyrical

 

8:00-8:45

Adult Hip Hop

8:00-9:00

Inter Street Jazz

8:00-9:00

Adult Advanced Ballet

 

   

9:00-10:00

Gr. 7 Ballet

9:00-10:00

Adult Jazz

 

 

 

  

 

FRIDAY

 

Studio 1

Studio 2

Studio 3

5:45-6:30

Elementary/ Advanced Tap Choreo

5:30-6:30

Gr. 2 Ballet

5:30-6:30

Gr. 3 Ballet

6:30-7:15

Gr. 2 Tap Exam

6:30-7:30

Inter Modern

6:30-7:45

Gr. 5 Ballet

7:15-8:00

Pre-Inter Tap

7:30-9:00

Gr. 7 Ballet

7:45-9:00

Inter & Adv Foundation Ballet

8:00-9:00

Pre-Inter 3 Tap

   

9:00-9:45

Pointe

 

SATURDAY

 

Studio 1

Studio 2

Studio 3

9:45-10:30

Tiny Tigers Karate

10:15-11:00

Pre-Inter 2 Lyrical

9:00-10:00

Open Ballet Technique

10:30-11:00

Tiny Tots Ballet

11:00-11:45

Gr. 4 Ballet

10:00-10:30

Parent & Tot Creative Dance

11:00-11:30

Tiny Tap

12:00-12:45

Pre-Primary Ballet

10:30-11:00

-

11:30-12:00

Junior 3 Tap

12:45-1:30

Junior 1 Hip Hop

11:00-12:00

Gr. 1 Ballet

12:00-12:45

Beginner Hip Hop

1:30-2:15

Junior 3 Hip Hop

12:00-12:45

Stretch

12:45-1:30

Beginner Ballet

2:15-3:00

Junior Breakdancing

12:45-1:30

Junior 2 Acro

1:30-2:30

Primary Ballet

   

1:30-2:15

Junior Acro

2:30-3:15

Junior 1/2 Hip Hop

   

2:15-3:00

Inter Acro